
Hvorfor straffer vi?
Hvorfor trenger et samfunn å straffe visse handlinger? Bli med på en omvisning på det gamle Slaveriet om straff og kriminalitet før og nå!
Varighet: ca. 1 klokketime
Kompetansemål som dekkes
Analysering av kriminalitet og drøfting av straffeteorier og forebygging.
Utforske lokale og globale problem, og drøfting av løsninger.

Justismuseet har som et sentralt formål å vise hvorfor lov og rett er nødvendig for at et samfunn skal fungere. Her ser vi på straffetyper fra 1600-tallet og fram til i dag. Omvisningen tar gruppen med rundt i bygninger for å se på slaveritiden, kriminalasylets celler, bøddelens økser, Rinnans torturredskaper, og andre kriminelle aktiviteter. Alle våre omvisninger er dialogbaserte og vi inviterer elever og lærere til å forme sin egen omvisning gjennom diskusjon hvis ønskelig.
Viktige punkter i omvisningen er:
- Hvorfor er lov og rett nødvendig for at et samfunn skal fungere?
- Hva er et rettssamfunn?
- Hvorfor har vi hatt ulike former for straff, og hvordan fungerte de?
- Hva var kriminelt før, men ikke i dag? Hvorfor er det sånn?
Omvisninger kan skreddersys etter ønsket tema. Om du vil kombinere andre typer omvisninger (litt av hvert) eller har andre tema du vil vi skal ta opp, ta gjerne kontakt.
Kontaktinformasjon:
formidling@justismuseet.no
Tlf: 46 74 97 11
Kontortid er man-fre, kl. 10-15.